Kargo kurye maaşları 2021 Ocak

Kısa sürede para biriktirmek istiyorum diyenler bu yazıyı okusun

Kurye maaşları ne kadar ? 2021

Yazımızdaki konumuz Kargo Kurye Maaşları. Eğer sizde kısa sürede asgari ücretten daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız büyük balıkların söylediği aldatmacalara bakmamanızı tavsiye ederiz . Bir çok sitede ortalama ücretler yelerde sürünse dahi gerçeği yansıtmamaktadır.

Kurye maaşları konusunda aldatmacaya gelmeyin!

Herkesin çok iyi bildiği bir iş ilanı sitesinde 483 kişinin katıldığı oylamada kargo kurye maaşları

Ortalama

Ortalama maaş

2.800

En düşük maaş

2.320

En yüksek maaş

3.450

TL gibi gerçekten komik rakamlara kargo kurye maaşı belirtilmiş sizce bu aldatmaca ne için ? fikirlerinizi yorum olarak belirtirseniz bu konu hakkında tartışmak isterim.

Gerçek Kargo kurye maaşları ne kadar?

Her meslekte olduğu gibi bizim sektörde de tecrübe konuşuyor biraz. Eğer iyi bir kuryeyseniz ve bölgenize çok hakimseniz. Mahalle arasındaki esnaflarla bile en az 3000 TL den aşağı fiyat almazsınız. Daha bunun paket başı komisyon veya kapıda alınan bahşişleri katmıyorum bile içine. 🙂 varsın gerisini siz düşünün.

Biraz daha detaylı bir araştırma yapınca eğer girişimci biriyseniz ve bu işi sürekli yapmayı meslek edinmeyi istiyorsanız daha fazla kazanabileceğiniz alternatif yollar elbette bulunuyor. Bir çok firma motorlu kuryelerine teslim ettiği paket üzerinden ödeme yapıyor ortalama paket başı fiyatlar 7 TL ile 12.5 TL arasında değişiyor gidilecek mesafeye göre tabii. günde ortalama 30 Paket atsanız ortalama 9 tl den hesaplayalım 26 gün mesai 30*9*26= 7020 TL size kalan para 2 ay kiralık motorla çalışsanız bile 3. ayın sonunda kendi motorunuzu alıp onunla iş yapmaya başlarsınız.

Motosiklet sürmek

Sürmek için biraz geç kalmıştım. Sonra eğitim meselesine kafayı taktım. Bir süre sonra insanlar bana: “Abi çok iyisin.” falan demeye başladılar.

Sonrasında biraz daha ilerledim: “Kaç yıllık motorcusun?” sorularını, duymaya başladım. Sonra oturup düşündüm bir buçuk- iki senede bu kadar ileri gitmenin sırrı neydi? Ben ve benim gibiler değişik ne yapmıştık ki başarılı olmuştuk? Kısaca söylemek gerekirse iyi sürmek için:

Bütün iş sürmek te bitiyor.

Evet çok okumak lazım. Sürmeye başlamadan önce biriktirmek, iyilerle sürmek, sınırlarını bilmek başarıyı getiren şeyler lakin esas ileri götüren nedir?

Yine kısaca söyleyeyim:

Bunun sırrı da “Ödev İle Sürmek”. Nasıl mı? Kendimden örnek vereyim:

Omuz düşürmeyi altı ay çalıştım.
O gün süreceksem “Bu gün omuz düşürme çalışacağım .” derdim. Sürüşe başladığımda: “Omuzlarını indir!” diye kendime söylerdim ve indirirdim. Bir süre sonra yine aklıma gelirdi ve yine denerdim, yine yukarıda bulur ve tekrar indirirdim…
Bu böyle altı ay sürdü…

Daha iyi olmak için sürmek lazım. Hep aynı sürüşü yapmamak, her seferinde daha iyi olmak için tekrar lazım.

Şimdi tehlike yaşadığımda hemen aklıma gelir; bir iç ses: “Omuzlarını düşür!” der. Ve yine indiririm omuzlarımı…

Bir örnek daha:

Ayaklarım ayaklıklarda (peglerde) doğru yerdedir benim sürerken. Neden? Çünkü günlerce çalıştım ve dedim ki: “Bu gün ayaklarımı doğru yerde tutacağım.” bir gün, iki gün, üç dört gün derken en sonunda oturdu.

Size tavsiyem tek bir günde tek bir konuya odaklanmaktır.

Sürmek için herşeyi, ya da bir çok şeyi aynı anda yapmaya uğraşmayın. Günlere bölün.

Bir gün ellerinizi, bir gün ayaklarınızı, bir diğer gün omuzlarınızı çalışın.

Ancak temel beceriler (eller, ayaklar, omuzlar derken doğru oturuş (postür), sonra ileri bakış, sonra daha da ileri bakış. Bunlar oturduktan sonra konumlanma, çizgi, kenara yaklaşma gibi konuları ödev edinin.

Ödev ile sürmek; çok daha hızlı ve emin adımlarla ilerleyeceksiniz…

Şişli’de akşam dersinden çıkmışım. Evim ise Bakırköy’de. Herkes gibi ben de metrobüste yerimi almış Bakırköy durağına kadar gelmiştim. Oradan da dolmuşa binip eve geçeceğim. Evde de misafirler var, gırgır almış başını yürümüş. Bir an önce eve gitmek istiyordum ama nedense taksiye binmedim. O akşam o dolmuş, yolcu olmadığı için tam yarım saat hareket etmedi. İnsem mi, beklesem mi, kalkacak mı diye beklerken geçen süre tam otuz dakika. O sürede, oradan eve yürüyebilirdim de 

 Bekleyerek ne kadar da saçma bir şey yaptığımı düşündüm. Geri gelmeyecek, değerli vaktimi kaybediyordum. O zaman, artık kendi ulaşımımı kendim sağlamalıydım! İstanbul’un trafiğine de girmek istemiyordum. Bahaneler tek tek sıralandı ve birkaç gün içinde A2 ehliyet için bir kursa yazıldım 

Canını mı siparişini mi teslim edeceksin?

Bu mesleğe saygınlık kazandırmak iyi yerlere getirmek için belli başlı çabalar sarf etmiş insanlarız.(TAESK BŞK. YRD. Soner Kurt)

Motorlu kurye mesleğinin değerini arttırmak için yapılacaklar listesi.

 • Modifiye yapmayacağız, yaptırmayacağız.
 • Kesinlikle kasksız motora binilmeyecek.
 • Bahşiş almak için çeşitli rollere bürünülmeyecek.
 • Herkes trafik kurallarına uyacak.
Moto-kurye

24 Dakika belgeselinden alıntılanmıştır

Kuryelik mesleği işletmenin hazırlamış olduğu siparişi. Sıcak, bekletmeden hızlıca müşteriye ulaştıran kişilerdir. Belgeseldeki her bir kurye çalışanı mesleğe gönülden bağlı olduklarını uzun yıllardır bu meslek içerisinde olduklarını ifade etmişlerdir. İçlerinden birisi bu mesleğe bisiklet ile başladığını daha sonrasında motorlu kurye olduğunu ifade etmiştir. Bazı insanların vasıfsız olarak gördükleri motorlu kuryeler aslında son derece vasıflı ve özel insanlardır. Yağmurda ıslanan Karda kaza riski, sürekli buğulanan bir vizör kullanmak bir çok insanın yapabileceği bir iş değildir . Türkiyede trafik kurallarının yeterince uygulanmadığı ön plana alınırsa son derece zorlu bir iş süreci yürüttüklerini rahatça söyleyebilirim.

Bu tutkuyu idame ettirebilmek bu meslekle hayatlarını geçindirebilmek için bu mesleği sürdürdüklerini ifade etmişlerdir. Çoğu insan iki tekerlek üzerindeki insanları hor görüp serseri , sarhoş gib atıflarla hor görmektedirler.

Ortalama 24 dakikan var. çalışanlara belli edilmeden yapılan mobing kuryeleri daha hızlı olmaya teşvik ediyor trafikte ise hızla beraber kural tanımazlık beraberinde geliyor. Bu insanlara bunu yapması için zorlayan kimmi? Yemeğim nerde kaldı diyen biz. evden yarım saate çıkıcam çabuk gelsin diyen biz. Bunun gibi alanen belli edilmeyen hıza teşvikler ile onları kural tanımaz yapanlar yine bizleriz.

Bizim kardan önümüzü göremediğimiz, yolda yürümeyi beceremediğimiz havada kurye arkadaşlar evlerinden sipariş verenlere yiyecek götürmeye çalışıyordu.. Fastfood’cuların dışındaki sigara içilen kısmın ısıtıcılarda ellerini oğuşturup bir sonraki siparişe çıkıyorlardı.. İşte o zaman bu insanların ekmek parası için ne zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını anlamıştım

Moto kurye faydaları nelerdir

Günümüzde ürün, evrak, malzeme gibi birçok şey kargo firmaları aracılığıyla alıcılarına ulaştırılmaktadır. Özellikle e-ticaret sitelerinin yaygınlaşmasıyla kargo hizmeti artık günümüzün doğal ihtiyaçlarından birisi haline gelmiştir. Kargo hizmeti uzun bir süredir standart kargo hizmeti olarak adlandırılan taşıma yöntemi ile sunulmaktadır. Standart kargo hizmetinde ulaştırılacak ürünler kuryelere teslim edilir, kuryeler araçlarıyla alıcıların adreslerine ulaşır ve kargoyu teslim eder. Ancak, çağın getirdiği hız talebi ve kargonun özenli bir şekilde taşınma isteği yeni arayışlar ve yeni çözümler sunmuştur. İşte moto kurye burada devreye girmektedir.

Normal paketlere ek olarak, kıymetli evraklar, kırılabilir ürünler, çiçek, pasta gibi standart kargo hizmetinde taşınamayan ürünler için geliştirilen teslimat sistem. Teslim aldıkları paketi hızlı ve özenli bir şekilde alıcıya ulaştırırlar. Bu sayede gönderici, paketi hakkında endişe etmez. Peki nedir bu moto kuryenin avantajı? Moto kuryenin kullanımında ne gibi faydalar vardır?

Moto Kurye Nedir?

Moto kurye, kargo dağıtıcısı çalışanların motosiklet aracılığıyla dağıtım yaptıkları ve çeşitli faydaları olan bir kargo dağıtım şeklidir. Her türlü pakete ek olarak kıymetli evrak, pasta, çiçek, kırılabilir eşya ve kişiye bizzat ulaştırılması gereken kargolar teslim edilebilir. Kurye, kendisine zimmetlenen kargoyu alıcıya en iyi ve en hızlı bir şekilde ulaştırır. Özellikle, motosiklet ile dağıtım yapıldığından trafik gibi dış etkilerin olumsuzlukları en aza iner. Böylelikle, hem zamandan tasarruf yapılır hem de paket alıcıya en hızlı ve en dikkatli bir şekilde teslim edilir. Paketin dağıtımını yapan moto kuryeler paketi özenle taşır ve alıcıya en iyi şekilde ulaştırır.

Moto Kuryenin Avantajları Nelerdir?

Moto kurye, özellikle acil teslimatlarda, hassas kargolarda ve önemli evraklarda çok faydalı olmaktadır. Moto kuryeler, daha önce de dediğimiz gibi şehir içi trafiğinde daha avantajlıdır ve ulaştırması gereken paketi daha hızlı bir şekilde alıcıya teslim eder. Direkt olarak ulaşım, özenle taşıma, en kısa sürede teslimat, kişiye bizzat teslimat gibi avantajlarıyla dikkat çeker. Bunlara ek olarak, YAKIN KURYE bünyesinde hizmet veren moto kuryeler, moto kurye sisteminin avantajlarıyla birlikte başka avantajlara da sahiptirler. Örneğin, çok acil gönderiler için yakın dan kurye talep edilebilir. Kurye göndericiden aldığı paketi alıcıya en hızlı bir şekilde ulaştırmak üzere yola çıkar ve başka hiçbir adrese uğramadan paketi direkt olarak alıcıya ulaştırır.

Bu sayede, aciliyeti olan evrak, çiçek, özel ürünler en hızlı şekilde alıcıya teslim edilir. Ayrıca, saat 16.00’dan sonra da dağıtım yapılabilmektedir. Mesai saatleri dışında yapılan dağıtım, her türlü acil kargo için de bir kurtarıcı rolünde olmaktadır.  Yakın kuryeden talep ettiğiniz moto kurye, teslim edilecek paketi bu tecrübe ve birikim ile en hassas bir şekilde alıcıya teslim eder. Hızı ve güveni yakın kurye aracılığıyla deneyimlemek için bizimle iletişime geçebilir ve bu hizmetten nasıl faydalanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Motosiklet tarihçesi

Özetle motosiklet nedir?

Motosiklet, iki ya da üç tekerlekli, bisiklet benzeri, içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır.

Motosiklet ilk örnekleri bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. 1869 yılında ABD Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır. 1893 yılında Felix Millet beş silindirli bir motoru bir bisikletin ön tekerleğine takarak bugünkü motosiklete oldukça benzeyen bir taşıt gerçekleştirmiştir.

motosiklet tarihçesi

Başarılı ilk iki tekerlekli motorlu taşıt tasarımını Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner gerçekleştirmiştir. Werner kardeşler aracın motorunu, kadronun altına iki teker arasına yerleştirdiler. O tarihten sonra motosiklet tasarımlarında motor hep aynı yerde kalmıştır.

motosiklet ne değildir

Üretilen motosikletlerde tip ayrımından çok kullanıcıların tercihleri öne çıkmaktadır. Örneğin hem gezi hem de spor motosikletlerinin özelliklerini tek motosiklette barındırma çabası sonucu üretilen gezi-spor motosikletleri çok fazla motor sever tarafından tercih edilmektedir. Tabii ki bu motosiklette gezi motosikletinin sürüş rahatlığı olmamasının yanında bir spor motosikletteki hız da beklenmemelidir. Sonuç olarak gezi motosikletinden daha iyi performansa sahip olup spor motosikletinden daha iyi sürüş rahatlığı sunan bir motosiklettir.

Tarihte motosikletin izine düştüğümüzde, kendimizi 130 yıldan da eski zamanlarda buluruz. Öyle ya, Daimler ilk benzinli motosikleti yapmıştır ama benzinden önce kullanılan başka enerji kaynakları da vardır, buhar gibi… İlk motosikletler ya da ‘motorlu bisikletler‘, dönemin bisikletlerinin yapılarını temel alarak ve bunlara kömürle çalışan bir buhar motorunun eklenmesiyle oluşturulur…

İlk motosiklet nasıl icat edildi

İlk motosikletlerin -kabaca- dönemin bisikletlerine bir buhar makinesi eklenerek oluşturulduğunu söyleyebiliriz. Aslında, tarihe, biraz motosikletlerin lehinde bir esneklikle bakıldığında, ilk bisikletlerin ortalarda görülmesiyle bunlara motor eklenmesi arasında, tahmin edilebileceğinden daha kısa süreler bulunduğu görülür.

ilk motosikletler

Bisikletlere, her ne kadar Leonardo da Vinci’nin 1490 tarihli çizimlerinde rastlansa da, -bu çizimlerin da Vinci’ye ait olduğu da tartışmalıdır- bisikletlerin vücut bulması için, bunun üzerinden 300 yıl geçmesi beklenmiştir. Fransız zanaatkar de Sivrac’ın, ‘Célériféré’ olarak adlandırılan tasarımı, sadece iki tekerleğin bir direkle birleştirilmesinden ibarettir. Alman Baron Karl von Drais’in ‘koşma makinesi’ olarak anılan ve ‘Draisienne’ olarak adlandırılan tasarımı ise, bir ulaşım aracından çok, üst sınıftan gençler için bir eğlence aracı olmuştur. Böyle olsa da Draisienne, pek çok kişi tarafından ‘bisikletin atası’ olarak gösterilir.

Elbette ki, tarihin kayda düşen kısmından söz ediyoruz. Metal akşamıyla, zincir ve pedal sistemleriyle, yani bugünkü anlamıyla bir bisikletin yapılabilmesi o zamanlar için, bazı teknik kısıtlamalar sebebiyle pek mümkün olamasa da, Célériféré benzeri bir tasarımın, ondan çok daha önce yapılmış olması kuvvetle muhtemeldir.

Motosiklet ve popüler kültür

Böyle düşününce, aklı biraz havada bir kişinin de, o dönemlerde çok popüler olan buhar makinesini, bu koşma makinelerine entegre etmeyi düşünmüş olması gerekir. Zira Londra’daki Bilim Müzesi’nde bulunan ve 1818 yılına ait olduğu söylenen bir çizim, arka kısmına, üzerinde oturan insanın boyuna yaklaşan ve üzerinden buram buram duman tüten bir buhar makinesinin entegre edildiği bir Draisienne’ı gösterir. Böylesi bir tasarım, elbette ki ticari bir değer kazanmaz…

‘Çılgın mucitlerin garip örnekleri’ arasında boğulmaktansa, zamanı biraz ileri saralım ve ayağı daha fazla yere basan, öncü tasarımlara gelelim…

Daimler Reitwagen bisikletin tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Fransız Pierre Michaux ile oğlu Ernest Michaux’nun 1850’li yıllarda geliştirdiği ünlü ‘Velocipede‘ini (velespit) temel alarak, 1860’lı yılların ikinci yarısında, Almanya ve Amerika’da yapılan buharlı velespitlerde, buhar makinesi önceki denemelere oranla oldukça küçülmüştür.  Eğer buharla çalışan ve iki tekerlekli bir taşıtı motosiklet kabul edecek olursak, 1868 yapımı Michaux-Perreaux buhar bisikletini dünyanın ilk motosikleti kabul etmek gerekecektir.   Bu motosikleti 1869 yılında ABD’li Sylvester Howard Roper tarafından yapılan ve yine buhar gücüyle çalışan motosiklet izleyecektir.

Kurye maaşları ne kadar?

moto kurye yol para

Motosikletli kurye maaşları 2020 için ortalama ne kadar?

Motosikletli kurye maaşları zamlı hali 2020 yılı için ne kadar olacak? Çoğu çalışanın aklındaki bu sorunun cevabını inceleyeceğiz. 2020 yılı içinde personel değişiminin yüksek olduğu meslek haline gelen motosikletli kuryeler içinde bulunduğu sektöre göre maaş aralıkları değişkenlik gösterebiliyor. Bilinen büyük kargo şirketleri ilk sıralarda olmakla beraber birçok özel sektör kurumunda çalışma imkanı bulan motosikletli kuryeler 2020 yılı ortalamasına göre 2 bin 600 TL civarında maaş almaktadırlar. Bu ücret sadece temsili bir rakamdır. Motosikletli kuryenin deneyim, tecrübe ve çalışacağı bölgeyi iyi tanıması çalışanların maaşlarını 3000 ile 4500 tl civarına kadar yükseltmektedir.

Kurye nasıl olunur?

Kurye olmak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri soru, Kurye nasıl olunur. Kurye olmak için şartlar nelerdir? gibi sorular yer almaktadır.

Moto kurye olma şartları nelerdir?

 • İş verenin minimum eğitim seviyesi şartını sağlama.
 • A2 ve B seviyesinde ehliyete sahip olmak.
 • Vardiyalı çalışmaya engel durumun olmaması
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilme
 • Ekip çalışmasına yatkınlık
 • Güler yüzlü hizmet anlayışı

Özel sektör ve kamu dairelerinde kurye maaşları

moto kurye maaşları ne kadar

Kamuda kurye maaşları

Kamuda kurye istihdamı genel olarak PTT kurumunda istihdam edildiği görünmektedir. Kamuda motosikletli kurye olmak isteyen bireylerin yerine getirmesi gereken şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • Erkek adayların askerlik hizmetlerini tamamlamış olması
 • Kamu Personeli Seçme Sınavı’ ndan kurum tarafından istenen puanı almış olmak
 • Görev yapmalarına engel teşkil edecek herhangi bir fiziki ya da zihinsel engeli bulunmamak
 • Gerekli mezuniyet şartlarına sahip olmak
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzer, altı aydan daha fazla hapis cezası açmamak, affa dahi uğrasa devlete ya da anayasal bütünlüğe karşı suç işlememiş olmak
 • Daha evvel çalışılan kurumdan yüz kızartıcı suçlar sebebi ile ayrılmamış olmak gerekmektedir.

Açılan kadrolara göre Ehliyet gereksinimi bu listeye dahil edilebilir.

Kamuda kurye maşları ne kadar?

2020 yılı genelinde kamuda çalışan kuryeler, devlet memuru statüsünde çalıştıkları için aldıkları ortalama ücretler memur maaşlarıyla aynı sayılabilir. PTT kurumunda motosikletli kuryelerin maaşları 2020 yılı içinde en az 3 bin 900 TL, en fazla 4 bin 500 tl olarak belirtilmiştir.

Özel sektörde kurye maaşları

Özel sektör kamu gibi sabit bir düzene sahip değildir. İçerisinde bir çok değişken mevcut ve kişilere farkı şartlarda çalışma ve daha fazla kazanma imkanını da beraberinde getirmektedir. Yapılan özel sektör kurye maaşları araştırmalarına göre ücret aralıkları kişinin kendi aracıyla dağıtım yapması halinde ortalama 1500 2000 TL daha fazla ücret aldıkları görülüyor. Bazı firmalar kuryeleri sabit ücretlerle çalıştırırken bazı firmalar kuryelerine paket başı 7 ile 12 TL arası prim yöntemi ile çalıştırıyor.

Özel sektörde çalışan bir kuryenin ortalama maaşı 2 bin 300 TL ile (kişinin performansına göre değişebilir) 4 bin 500 TL arası ücret aldıkları belirtilmiştir. asgari ücrete göre nispeten daha iyi ücretlerle çalışmak isteyen kişiler Kendilerine en yakın kurye firmalarına başvuru sağlıyor.