Canını mı siparişini mi teslim edeceksin?

Bu mesleğe saygınlık kazandırmak iyi yerlere getirmek için belli başlı çabalar sarf etmiş insanlarız.(TAESK BŞK. YRD. Soner Kurt)

Motorlu kurye mesleğinin değerini arttırmak için yapılacaklar listesi.

  • Modifiye yapmayacağız, yaptırmayacağız.
  • Kesinlikle kasksız motora binilmeyecek.
  • Bahşiş almak için çeşitli rollere bürünülmeyecek.
  • Herkes trafik kurallarına uyacak.
moto-kurye
Moto-kurye

24 Dakika belgeselinden alıntılanmıştır

Kuryelik mesleği işletmenin hazırlamış olduğu siparişi. Sıcak, bekletmeden hızlıca müşteriye ulaştıran kişilerdir. Belgeseldeki her bir kurye çalışanı mesleğe gönülden bağlı olduklarını uzun yıllardır bu meslek içerisinde olduklarını ifade etmişlerdir. İçlerinden birisi bu mesleğe bisiklet ile başladığını daha sonrasında motorlu kurye olduğunu ifade etmiştir. Bazı insanların vasıfsız olarak gördükleri motorlu kuryeler aslında son derece vasıflı ve özel insanlardır. Yağmurda ıslanan Karda kaza riski, sürekli buğulanan bir vizör kullanmak bir çok insanın yapabileceği bir iş değildir . Türkiyede trafik kurallarının yeterince uygulanmadığı ön plana alınırsa son derece zorlu bir iş süreci yürüttüklerini rahatça söyleyebilirim.

Bu tutkuyu idame ettirebilmek bu meslekle hayatlarını geçindirebilmek için bu mesleği sürdürdüklerini ifade etmişlerdir. Çoğu insan iki tekerlek üzerindeki insanları hor görüp serseri , sarhoş gib atıflarla hor görmektedirler.

Ortalama 24 dakikan var. çalışanlara belli edilmeden yapılan mobing kuryeleri daha hızlı olmaya teşvik ediyor trafikte ise hızla beraber kural tanımazlık beraberinde geliyor. Bu insanlara bunu yapması için zorlayan kimmi? Yemeğim nerde kaldı diyen biz. evden yarım saate çıkıcam çabuk gelsin diyen biz. Bunun gibi alanen belli edilmeyen hıza teşvikler ile onları kural tanımaz yapanlar yine bizleriz.

Bizim kardan önümüzü göremediğimiz, yolda yürümeyi beceremediğimiz havada kurye arkadaşlar evlerinden sipariş verenlere yiyecek götürmeye çalışıyordu.. Fastfood’cuların dışındaki sigara içilen kısmın ısıtıcılarda ellerini oğuşturup bir sonraki siparişe çıkıyorlardı.. İşte o zaman bu insanların ekmek parası için ne zorluklarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını anlamıştım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir